Autor Teema: Tuez les tous!  (Loetud 4839 korda)

aule

• Paljusõnaline
    • Vaata kasutajat
Tuez les tous!
« : 14. Detsember, 2004, 00:44:26 »
ETV-st oli "Tuez les tous!" - dokumentaalfilm sellest, mis Rwandas 1990-1994 tegelikult juhtus.

Lühikokkuvõte enamikule, kes ilmselt ei tea. Asjal on loomulikult ajaloolised tagapõhjad, aga 1994 tappis riigi valitsus sõjaväe ja miilitsa abiga totaalterrori käigus umbes kolme kuu jooksul ligi miljon inimest, kellest valdav enamik olid ilmselgelt süütud. Need tapetud olid tutsi rahvusest. Genotsiidi teostasid parasjagu riigi eesotsas olevad hutud (riigi teine rahvus). Hutude juhid militariseerisid suurema osa oma rahvusest ja saatsid nad osava propaganda abil tutse lihtsalt maha nottima.

Prantsusmaa eesotsas president Mitterandiga toetas valitsusvägesid ehk hutusid poolavalikult, sealhulgas õpetas hutusid välja sisuliselt genotsiidi eelõhtul, kui oli ammu selge, millega tegu saab olema, ning osales ka relvadega hutude poolel.  USA valitsus üritas ÜRO-s selgitada, et tegu pole genotsiidiga (sest sel juhul poleks olnud vaja sõjaliselt sekkuda). ÜRO väed olid riigis sees, kuid ei sekkunud.

Kõigest hoolimata õnnestus tutside vabastusarmeel (keda tol ajal, nagu ma mäletan, Eesti uudistes "tutsi mässulisteks" kutsuti, kuid kes olid ainus jõud, kes üldse tegutses genotsiidi peatamise suunas) valitsusväed piiri taha Zairesse kihutada ning riigis võimule tulla.

Hetkel on Rwanda riik suhteliselt inimtühi, seal on peamiselt vähesed järelejäänud tutsid. Piiri taga pagulaslaagris aga on umbes kaks miljonit hutu pagulast, kellest paljud on endised genotsiidis osalejad. Maailm haletseb praegu pigem neid pagulasi, kes pääsesid Rwandast tänu sellele, et Prantsuse armee neid põgenemisel kattis. Varem oli prantsuse propaganda püüdnud maailmale vihjata, et hutud on need, keda taga kiusatakse ja tutsid need, kes kiusavad. Prantsusmaa huvi oli loomulikult säilitada oma mõjuvõimu ja prantsuse keelt regioonis.

See oli esimene film, mille peale mul tõesti süda pahaks läks. Mitte nende õuduste peale (ehkki ma ei soovitaks vist nõrganärvilistel seda filmi vaadata), aga viimase piisa pani Prantsuse poliitikute esinemine nendel teemadel. Kui ma lisan siia Prantsusmaa varasema tuumategevuse Polüneesias ja Inglismaa tuumakatsetused Austraalias Maralingas (mille tagajärjel paljude põlismaalaste tervis pöördumatult kahjustus), millest pole väga palju räägitud, siis tundub see kõik kokku ikka kole masendav.

Seni ma ei teadnud Rwanda asjast suurt midagi. Aga hämmastav on see, kuidas algul on uudised neutraalsed, kuidagi kauged, kuidagi uinutavad. Ja umbes 10 aasta pärast hakkab alles midagigi välja tulema selle kohta, millised õudused tegelikult toimusid, kes osales, kes pooldas, kelle huvid mängus olid. Sama on olnud paljude teiste sündmustega lähiajaloos.

Toimumise ajal aga on kõik kaugelt vaatajad (sealhulgas paraku ka eestlasi) kole targad ja kõigile pilt selge. Sellest on kahju, sest kipub olema nii, et kusagil surevad süütud inimesed samas, kui üks või teine riik või rahvusrühm ajaviiteks oma mõjuvõimu suurendab või hoiab. Ja alati leitakse lõpuks mingi tobejuriidiline või lihtsalt pateetiline ettekääne, mis nagu seda kõike õigustaks.

Ma arvan, et selliste asjade peale oleks vaja mõelda. Meil ka.
Kui tuleb meil öösel hobuse varas,
Siis andkem tal püssiga pähe mis paras...

jansa

• Vähese jutuga
  • **
    • Vaata kasutajat
Tuez les tous!
« Vastus #1 : 14. Detsember, 2004, 01:05:40 »
tervist jah.
Ega peale mõtlemise suurt teha polegi. Mõtlemise ja teadmiseks võtmise.

Poliitilis-majandusliku silmaringi avardamiseks oleks paslik Eric Ambleri 'Räpane lugu' läbi lugeda, suur hulk maailma asju saab selgeks ja shokk pole ka nii tugev.

francis

• Jutulind
  • Inconsiderate brute
    • MSN Messenger - joosepv@hotmail.com
    • Vaata kasutajat
Tuez les tous!
« Vastus #2 : 14. Detsember, 2004, 10:50:49 »
Tekkis huvi... ega aule sa ometi ei lindistanud seda? Mäletan lapsepõlvest neid uudiseid. No ok, mis lapsepõlv see enam oli...olin 12 juba ja meeles on.Siis mõtlesin, et miks kuradi pärast nad seal rahus koos elada ei saa... nüüd mõtlen teisiti aga see selleks.

Tegelikult onn igal poolel ükskõik mis konfliktis oma lugu ja põhjendus... kuid kes neid kõiki kuulata jaksab ja siis veel sellest tõe selgitadada.
Quiet submersion into Slowdive. Breath in, breath out, my oxygen, my lungs, my dreams, my haunt.

aule

• Paljusõnaline
    • Vaata kasutajat
Tuez les tous!
« Vastus #3 : 14. Detsember, 2004, 11:58:59 »
Ei lindistanud kahjuks. Filmi ennast julgen siiski soovitada, kui närvikava korras on.

Olukord tõesti keerukas, sellega nõus. Need lahendused, mis seekord tekkisid, näitavad ainult läänemaailma hoolimatust või rumalust.

Neile asjadele mõelda oleks vaja minu arvates sellepärast, et ehk oleks siis vähem kõikvõimalikke teadjaid järeldusi (a la Delfi vms. -- tegelikult ei ole elu nii lihtne nagu Delfis või isegi SPST foorumis) ja äkki õpiksime siis rohkem ka elu austama.

Vabandan ka võimaliku ebatäpse info pärast oma eelmises postituses. See info kirjeldas olukorda lähematel aastatel pärast genotsiidi. Praeguseks on CIA Factbooki viimastel andmetel suur osa hutusid küll riiki tagasi pöördunud, kuid kohalikul tasandil kõikvõimalikud rahutused jätkuvad. See kõik muidugi ei vähenda selle olukorra õudust, mis riigis alles mõni aeg tagasi valitses.

Ja elu on parajalt irooniline. Kes ei usu, vaadaku seda siin:

http://www.delfi.ee/news/paevauudised/valismaa/article.php?id=9297007

francis

• Jutulind
  • Inconsiderate brute
    • Vaata kasutajat
Tuez les tous!
« Vastus #4 : 14. Detsember, 2004, 12:41:02 »
MIks mins see kõik nii külmaks jätab pole vist kinni minu väheses elu-austuses, vaid pigem kinni selles, et enne ei tunne ma kaasa ühelegi inimgenotsiidile, kui inimene ei lõpeta looduse massmõrva. Minupärast surgu või miljard valget, musta, oranzi või lillat raseeritud ahvi, nutma ma ei hakkaks.
Quiet submersion into Slowdive. Breath in, breath out, my oxygen, my lungs, my dreams, my haunt.

francis

• Jutulind
  • Inconsiderate brute
    • Vaata kasutajat
Tuez les tous!
« Vastus #5 : 14. Detsember, 2004, 13:04:19 »
Kuigi pean tunnistama, et kui peaksin ise millegi sellise keskele sattuma, siis paratamatult kerkiks minus ka soov kahetseda elatut ja tahe kõik uuesti läbi elada... kuigi tulemuseks oleks ikka üks halb inimene teiste samasuguste seas.

aule

• Paljusõnaline
    • Vaata kasutajat
Tuez les tous!
« Vastus #6 : 14. Detsember, 2004, 14:21:57 »
Mul on miskipärast tunne, et need, kes kõige hullemalt looduse ja inimeste massimõrvades süüdi on, on näiliselt süüst kõige puhtamad ja esindavad seda, mida meie, valged inimesed, kutsume mõistuse hääleks, üldisteks huvideks või millekski selliseks.

Ühtlasi esindavad nad ka tarbimist, demokraatiat ja muud sellist. Ja enamasti valitakse nad tagasi või elavad nad suht paksus rahulolus elu lõpuni. See ajaski südame pahaks.

francis

• Jutulind
  • Inconsiderate brute
    • Vaata kasutajat
Tuez les tous!
« Vastus #7 : 14. Detsember, 2004, 14:37:47 »
Nõustun täielikult... ja meie vaid kummardame ja sööme ennast sabast.