Autor Teema: ka sina saad aidata  (Loetud 4306 korda)

aule

• Paljusõnaline
    • Vaata kasutajat
ka sina saad aidata
« : 17. Märts, 2005, 14:19:08 »
http://www.offline.ee/patendid/

See teema mõjutab või hakkab mõjutama enam-vähem meid kõiki. Loodan, et ka siin on neid, kes sellest aru saavad ja kellele see korda läheb, nii et äkki olete toeks?
Kui tuleb meil öösel hobuse varas,
Siis andkem tal püssiga pähe mis paras...

Martin von Wilburg

• Kasutaja
    • MSN Messenger - martenvill@hotmail.com
    • Vaata kasutajat
    • http://www.mcwill.pri.ee/agentm
ka sina saad aidata
« Vastus #1 : 17. Märts, 2005, 14:26:30 »
Ikka oleme. ITimehena saan aru küll, mis värk käib. Õudukas  :evil:

francis

• Jutulind
  • Inconsiderate brute
    • MSN Messenger - joosepv@hotmail.com
    • Vaata kasutajat
ka sina saad aidata
« Vastus #2 : 17. Märts, 2005, 14:34:13 »
Andsin oma toetuse
Quiet submersion into Slowdive. Breath in, breath out, my oxygen, my lungs, my dreams, my haunt.

aule

• Paljusõnaline
    • Vaata kasutajat
ka sina saad aidata
« Vastus #3 : 17. Märts, 2005, 18:04:17 »
Vahest peaksin veidi veel selgitama, sest kõik ei pruugi olla selle küsimusega kursis ja paljudele võib see lambist keerukas tunduda. Püüan lühidalt ja selgelt.

Probleem on nimelt selles, et Euroopa Liidus tahetakse seadustada tarkvarapatendid. USAs see juba nii on. See tähendab (direktiivi eelnõu praeguse sõnastuse puhul), et igasugustele programmiosadele, internetis kasutatavatele protokollidele ja muule (sealhulgas nii-öelda triviaalsetele -- mittespetsiifilistele, mida laialt kasutatakse) võib keegi võtta patendi.

Ülimalt lihtsustatult võib tuua näite: keegi soovib patenteerida üldtuntud lahenduse -- näiteks teatavat liiki programmimenüü. Seejärel peavad kõik teised, kes sellist menüüd oma programmis või veebilehel kasutavad, patendiomanikule maksma tema määratud hinna. (Lihtsustatud) analoogia elust oleks, kui keegi patenteeriks kiige ja igaüks, kes ise kiige ehitab ja teistel kiikuda laseb, peab talle raha maksma.

USAs on kümneid tuhandeid patente kõikvõimalikele jubinatele -- enamasti on nende patentide omanikud suurfirmad. Tavaline eraisikust programmeerija või väikeettevõtja ei pruugi isegi teada, millele kõigele on patendid olemas -- ta peab kulutama meeletult aega, et uurida, ega keegi teda ei saa kohtusse anda. Kui keegi soovib teha tasuta tarkvara, siis ta peab samuti sellega arvestama.

Tavalise inimese jaoks on tulemus väga tõenäoliselt see, et olemasolev tarkvara läheb kallimaks, tasuta programmide arv ja levik vähenevad ning valikuid tarkvara kasutamiseks on vähem. Tõenäoliselt pidurdub oluliselt näiteks tasuta operatsioonisüsteem Linuxi areng.

Ka seesama foorum siin kasutab tasuta süsteemi phpbb -- hetkel ma ei tea, kas phpbb-s on patenditavaid elemente, aga on tõenäoline, et seal võib neid olla. Kui neid seal on, siis võib juhtuda, et see tarkvara läheb tasuliseks või peab üldse levimise lõpetama või siis nõutakse serveri omanikelt tasu nende elementide kasutamise eest. Ja nii edasi.

Patendid ise ei olegi ehk paha asi. Küll on aga halb, kui võetakse patente enesestmõistetavatele, juba olemasolevatele asjadele, mida keegi pole taibanud enne patenteerida. Ja veel halvem, kui suur hulk selliseid patente satub mingile suurele firmale, kes hakkab neid kasutama selleks, et oma turuolukorda parandada ja tasuta tarkvara välja süüa, et tema tooted paremini müüksid.

Ütlen ausalt, et probleem kogu ulatuses on nii keerukas, et ka mina pole jõudnud ennast kõigi üksikasjade ja tulemustega kurssi viia. Samas olen tutvunud EL patendidirektiivi eelnõu tekstiga ja lugenud mitut uurimust, millised võivad olla tagajärjed. Minu siinsed näited on muidugi lihtsustatud, aga üldjoontes kajastavad need tekkida võivat olukorda.

Ja muide, üks kiikumise liike on USAs patenteeritud aastal 2000:

Link

Patendiomanik pakub seal ka võimaluse, et kui keegi soovib litsentsi kiige kasutamiseks, siis tuleb temaga ühendust võtta. Nii et kiigeehitajad, hoidke alt.

Martin von Wilburg

• Kasutaja
    • Vaata kasutajat
ka sina saad aidata
« Vastus #4 : 17. Märts, 2005, 18:37:21 »
Ma olen seda paar korda ennem neljaviluks maininud, aga võibolla polegi see enam nii naljakas - nimelt patendid muusikas. Kuna ka tarkvara nagu muusikagi on tegelikult loomingu vorm, miks mitte seal seamasugust rida ajama hakata. Kujutage ette, et hakatakse patenteerima:

* duurijäjestusi

* intrumentide kominatsioone (näiteks et bändis on laul, trummid, bass ja kaks kitarri)

* kitarrisaunde (lindistuste alusel hakatakse neid komisjonides analüüsima näiteks)

* lugude ülesehitusi (salm-refrään-salm-refrään järjekord näiteks)

* trummirütme

jne jne....

Näiteks hakkavad neid patente võtma suured plaadikompaniid, kes lubavad neid ideesid ja elemente kasutada vaid enda artistidel ja nõuavad teistelt tasu.

Võibolla tundub see kõik praegu absurdne, aga võib osutuda tuleviku õudusunenäoks. Selline patentimine võib levida kõikidesse loomingu ja kultuuri valdkondadesse kirjandusest filmikunstini. Seda enam tuleb just praegu tarkvarapatentide vastu võidelda-

broken fingers

• Jutulind
    • Vaata kasutajat
ka sina saad aidata
« Vastus #5 : 17. Märts, 2005, 18:41:47 »
Põhimõtteliselt patendeeris ta siis küljele kiikumise ja soovitas ka ovaalse trajektooriga kiikumist? Ja arvab, et mõtles selle ise välja aastal 2000? Lõbus lugeda igatahes.

Ma arvasin ka väiksena, et ma olen uusi ja geniaalseid asju, nippe, mõtteid mõelnud. Kahjuks taipasin üsna varsti, et teised on seda ammu enne mind teinud ja mõne asja puhul on see isegi nii loomulik, et mind kes ma tulen oma väike-lapse ideega, vaadatakse kui metsas elanut.

Level

• Administraator
  • Jutulind
    • Vaata kasutajat
    • Untitled
    • E-post
ka sina saad aidata
« Vastus #6 : 18. Märts, 2005, 11:14:14 »
Juba alla kirjutatud. :)

Loodan vaid, et sellest mingit kasu ka oli.
"Drop the coffee!" - Jack Bauer

argentum

• Vaikne Bob
  • *
    • Vaata kasutajat
ka sina saad aidata
« Vastus #7 : 18. Märts, 2005, 21:10:46 »
Tsitaat: "aule"

Patendid ise ei olegi ehk paha asi. Küll on aga halb, kui võetakse patente enesestmõistetavatele, juba olemasolevatele asjadele, mida keegi pole taibanud enne patenteerida.

Patendid on ikka küll pahad asjad. Oletame, et on avastatud uus lihtsalt ja odavalt valmistatav vähiravim.  Asjaolu, et see ravim on uudne, ning selle valmistamine ei pruugi kõigi jaoks olla triviaalne, ei tähenda, et sellele ravimi  patenteerimine oleks õigustatud (patenteerida lihtsalt sellepärast, et see ei ole ei 'enesestmõistetav' ega ka 'juba olemasolev'). Ka uudsete asjade patenteerimine on minumeelest natuke ebaõiglane.  Mul ajaks küll sita keema, kui mõni despootliku riigi suurkorporatsioon eelpoolmainitud ravimi patenteeriks, ning teistel selle ravimi tootmise ära keelaks :(
Daddy`s little girl won`t kill no more

broken fingers

• Jutulind
    • Vaata kasutajat
ka sina saad aidata
« Vastus #8 : 18. Märts, 2005, 23:00:34 »
Tsitaat
patenteerida lihtsalt sellepärast, et see ei ole ei 'enesestmõistetav' ega ka 'juba olemasolev

Mille muu pärast siis veel patendeeritakse? Olemasolevaid ja enesestmõistetavaid asju ei patendeerita (üldjuhul) :), muid aga küll.

Ja sellele sinu vähiravimile võib vabalt patendi võtta. Ja peabki võtma. Aga ega see ei tähenda keelustamist.Tootmise õiguste eest pead lihtsalt õigetele inimestele natuke maksma. See peaks tänapäeval juba elementaarne olema. Intellektuaalne omand ja muu selline.

Martin von Wilburg

• Kasutaja
    • Vaata kasutajat
ka sina saad aidata
« Vastus #9 : 19. Märts, 2005, 00:27:30 »
Kuidagi tulebkui see autori "premeerimine" ja üldine ühiskindlik kasu kokku viia. Kõlab natuke sotisalistlikult, aga see on ainuke õige tee  :)

aule

• Paljusõnaline
    • Vaata kasutajat
ka sina saad aidata
« Vastus #10 : 04. Aprill, 2005, 15:43:55 »
Täna on viimane päev allkirju anda -- palun toetage, kes veel teinud pole. Me ise usume, et see üritus võiks vähemalt natuke aidata.

Ja natuke ehk ongi juba aidanud ka:

http://foorum.offline.ee/viewtopic.php?t=245