Sõpruse Puiestee

Keelepeks => Küsimused ja vastused => Topic started by: Mait Vaik 06. November, 2006, 13:33:43

Title: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Mait Vaik 06. November, 2006, 13:33:43
Sellesk, et seda omapärast shikki, pisut õudusfilmilkku tondilossi ei lammutataks saad oma hääle anda aadressil http://www.vabaeesti.pri.ee/index.php?id=17

Ei taha mingit nõmedat hiigelhoonet. Pealegi on absurdne, et tehakse maatasa täiesti toimiv ehitis. See on põhimõtte küsimus: kas raha on siis kõikvõimas või on veel midagi
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: excited 06. November, 2006, 13:51:44
Mul ammu juba hääl antud ja mõtlesin teemat teha siia, aga keegi jõudis ikka ette  ;) Lammutame - ehitame uue, lammutame - ehitame uue  ??? Suudaks siis keegi vähemalt korralikke põhjuseid lammutamiseks tuua, ikka ümber nurga ja lihtsalt et on vaja ja kõik. varsti lammutame laulukaare kah ära, sest see ei ole klaasist ja ei sädele.
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: tytarlaps_mustas 06. November, 2006, 16:04:53
omalgi hääl antud ...

krt tehku parem ehitis korda mitte kohe kopaga ligi ja lammutama ???
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: kikuriinu 06. November, 2006, 20:43:28
minu tagasihoidlik hääleke ka kirjas. ebanormaalne mu meelest, miks sakala neile ette jäi?!
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Duusja 06. November, 2006, 22:09:37
Suht masendav oli hommikul uudistest lugeda(siis kui see lehes oli),Et tahetakse ära lammutada.Väiksena sai seal ikka päris tihti uitama käinud ja praegugi iga hommik sealt kõrvalt mööda kõndida ja mõelda kui hea koht see tegelikult on.Isegi esinenud seal majas.
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: vaalo 07. November, 2006, 03:50:14
...miks sakala neile ette jäi?!
Äri, mis siis muud. Juba ammu on linnade planeerimise nö. "jäme ots" kinnisvaraarendajate, mitte arhitektide käes :(
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Duusja 07. November, 2006, 14:56:35
Loodus ei salli tühja kohta ja Linnavalitsus mitte piisavalt tulu toova asutust.vms
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: t6ru 07. November, 2006, 15:22:23
riik pidi linnale käe ette panema
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: excited 08. November, 2006, 16:57:21
Juba reedel hakatakse lammutama  >:(, eriti kiire hakkas nüüd.
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: t6ru 08. November, 2006, 21:45:24
Ma ei saa sellest aru .. kõik müügiks !

Mina igatahes lähen reedel sinna ja teen kõva kisa. Igal asja on mingi piir ka .. "Kaua võib?"
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Celtic 09. November, 2006, 13:24:34
Reede hommikul kell 9 toimub Sakala keskuse torni juures parklas protestimeeleavaldus, kuna levib kuuldus, et Peeter Rebane üritab Sakala keskust võimalikult kiiresti lammutama hakata - enne kohtuotsust.

Kuna Vaba Eesti allkirjakogumislehte olevat kohati raske leida, siis kes tahab Sakala kaitseks allkirja anda, saab seda teha www.arhitektuurimuuseum.ee rubriigi UUDISED kaudu, mis suunab kogumislehele edasi. Viimastel andmetel on lehel 5300 toetusnime, neile lisaks on veel ka hulk käsitsi kirjutatud allkirju. Arhitektuurimuuseum ja mõttekaaslased kavatsevad anda Sakala lammutamise loa kohtusse.
 
Rahva poolt saadetud Sakala säilitamise toetusavalduste kogumik on nüüdsest lugeda ka SI portaalis http://si.kongress.ee/?a=page&page=43621d99b4d5062cfdcad&subpage=4553037d8000f22692eef

Sõltumatu Infokeskus imestab, kui kerge on lammutada Tallinna südalinnas asuvat paekolossi. Selle asemel võiks Tallinna linn võtta ette midagi jõukohasemat - näiteks Tõnismäe Tinasõduri. Kui Tallinnal tingimata vaja, võiks ta ka lilla loomaaia püstitada just selle asemele.
 
Allikas: Rein Einasto, Kalev Rebane
Kontakt: rein.einasto@hot.ee
SI portaal www.si.kongress.ee
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: jot 09. November, 2006, 14:49:33
Sellesmõttes, et minu elus just väga palju ei muutu, kui see ära lõhutakse, aga siiski olen ma poolt, et see alles jäetaks, sest neid tipp kõrghooneid ja moodsaid pilvelõhkujaid pole tõesti (nii palju) vaja. Kui on ikka ilus vanamoodnsem hoone, siis ma tõesti ei leia põhjust miks peaks selle maha lõhkuma. Ometigi vaba pinda peaks ju kusagil veel olema.  :-\
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: aule 09. November, 2006, 21:52:04
Stsenaarium 1:

Sakala keskuse lammutamine keelatakse halduskohtus. Kuivõrd hoonestusõigusleping (sõlmitud 2003. mais) oli väidetavasti selline, et võimaldas hiljem lammutusloa anda, siis nakitsesid Kompus, Rebane & Co oma lammutamisplaaniga heauskselt ja saavad kohtu kaudu linnalt päris normaalse summa nõuda. Maksab seega rahvas :) Demokraatlik värk ;)

Stsenaarium 2:

Halduskohus leiab, et kuivõrd hoonestusõigusleping on selline, mis võimaldab tõepoolest lammutusloa anda, siis ei ole alust Sakala lammutamist keelata. Sakala lammutatakse. Pead ei anna, aga oletan, et linn sõlmis sellesama hoonestusõiguslepingu 2003 mitte ühes isikus, vaid kollegiaalselt (s.t linnavolikogu, linnavalitsus vms). Seega ei saa ka hea tahtmise korral kedagi juriidiliselt süüdistada kehva lepingu sõlmimises ja miks peakski: omanik tegutses omandiga vastavalt oma tahtele ja volitustele. Linnavalitsus on ju demokraatlikult valitud. :) Sel juhul jääb üle ainult hüüda: Elagu demokraatia!

Siiski ei paista vist väga olevat sellist stsenaariumi, kus Kompus, Rebane & Co pappi ei saaks. Sellest ka malbe naeratus Kompuse näol, kui ta täna AK-sse intervjuu andis.

Mul endal pole Sakala keskusest kui "kultuuriväärtusest" mingit väga kindlat arvamust; omal ajal pidasid kõik üsna üksmeelselt seda koledaks hooneks. Küll aga olen lammutamise vastu sellepärast, et Sakala müügileping üldse sõlmiti ja et müügitehing oli sõlmitud linna poolt kahjudega (seega siis rahva raha arvelt) ja sellepärast, et palavalt armastatud demokraatia sellist laiamist ja vastutuse hajutamist üldse võimaldab. Ja Raine Karbist (Sakala arhitekt) on ka kahju.


Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Allan 10. November, 2006, 23:33:54
Olen 100% lammutamise vastu. Minu arust on Sakala Keskus meeldiva planeeringu  ja seest VÄGA HEA energiaga  hoone, kõigist seal toimunud üritustest on ainult positiivsed mälestused. Sama kvaliteediga uuest ei ole mõtet isegi unistada.  Suvaline  disainplekkklaas ei võistle ju selliste müüride, treppidega  ja ehitamine maksab tänapäeval kohutavalt palju. Lammutamistöödele minevate miljonite eest saaks näiteks palgata tipparhitekte, kes mõtleksid välja, kuidas maitsekalt lahendada uue keskuse rajamine üheskoos vana säilitamise ja selle kasutuskõlblikuks muutmisega. Huvi pärast küsiks siis, et milline hoone on siis ilus ja kus keegi ennast hästi tundnud on või mis üldse hoonetelt oodata?  Õnneks on uue Sakala Keskuse rajajate hulgas ka geniaalse Tartu kaubamaja looja.   :-\
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: aule 11. November, 2006, 01:10:56
Allaniga selle poolest nõus, et Puusepa tuntumad nn. taiesed (SEB-Ühispanga hoone e. Triikraud, Tartu Kaubamaja, WW Passaaž, kui mainida vaid väheseid paljudest) on minu meelest Eesti arhitektuuri õudusunenägu. Vabandan siinkohal Puusepa kui loomeinimese ees, aga oma isiklikku arvamust ütlemata jätta ka ei saanud. Usun siiski, et minu arvamus Puusepale korda ei lähe, sest tema kui arhitekti ego on tänapäeva Eesti monumentaalarhitektuuris ilmselt juba üks suurimalt jäädvustatuid. Või kui mitte seda, siis vähemalt arendajale-tellijale meelepärasemalt jäädvustatuid. Uue hoonemonstrumi kavand järgib kahjuks sedasama traditsiooni.

Mis fiilinguid puudutab, siis respekteerin täielikult nende inimeste seisukohti, kellel on Sakalast meeldivad mälestused. Seal majas ongi soliidseid üritusi korraldatud, ja mälestused on alati väga isiklikud, seega väga olulised.
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: vaalo 11. November, 2006, 04:42:52
Ja Raine Karbist (Sakala arhitekt) on ka kahju.
Ma ei ole küll eriti tähele pannud, aga kas ta ise on üldse selles küsimuses mingit arvamust avaldanud? Mõni aeg tagasi oli TTK-s loeng Linnahalli lammutamise teemal, kus ka Karp tookord sõna võttis ja seal jäi küll selline mulje nagu tal endal oleks suht ükskõik. Muidugi ega tema arvamus eriti kinnisvaraarendajaid ei huvita paraku.

Mis Raivo Puuseppa puutub, siis minuarust üks "kõvemaid" maju on tal kuskil Kadrioru puitmajade rajoonis. Mahuliselt muidu sobiv, aga üleni ilusa läikiva plekiga kaetud. Kusjuures mulle on jäänud mulje, et osade majadega ta nagu meelega tahaks inimestes kutsuda esile negatiivseid emotsioone ja siis kuskil vaikselt irvitada kui keegi jälle oma arvamust avaldab. 
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Duusja 11. November, 2006, 09:51:14
Kas panite tähele...uudistes rääkis üks nooremat sorti mees,et ta on kindel et kui väidab et ühelegi noorele inimesele Sakala keskus ei meeldi ja oleks vaja maha lammutada.
Kurb oli vaadata kuidas nad selle vastu olid.Ja mina ennast küll miskiks vanuriks ei pea.Ise seal osaleda ei saanud.Aga arvan siia maani et hoonet ei tohiks lammutada.Kui liikuda mööda Rävala pst. parkimismaja ja Viru keskuse poole ja vaadata tagasi siis Sakala Keskus oleks justkui ruskias silma auku.Sobib sinna kohe.Täpselt ei oskagi üelda mis selle maja juures meeldib,aga ta lihtsalt meeldib ja kõik.Ei saa sinna midagi parata.
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: t6ru 11. November, 2006, 11:15:29
+ spst esimene kortsert toimus Sakalas : )
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: bambiino 20. November, 2006, 09:32:06
Kas Sakala keskust hakati lammutama nüüd või ei hakatud?
Selles suhtes on jama, et kui uudist pommina lahvatas,võtsid kõik tuliselt sõna,kuid nädal hiljem on see teema nagu ammendatud,nagu kedagi ei huvitaks.
Seda kasutatakse muidugi julmalt igal pool ära,kohe kui uudised millestki negatiivsest jahtuvad,aetakse oma korraks toppama jäänud rida edasi ning siis on juba liiga hilja.
aga siinkohal vabandan,et ma ei ole uute uudistega kursis(kui neid on),mulle tundub,et kogu praegune tähelepanu on lihtsalt tallinki ümber:)
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Level 20. November, 2006, 11:03:34
Tsitaat
Muinsuskaitsenõukogu liikmed kas kipuvad toetama Sakala keskuse ajutist muinsuskaitse alla võtmist või ei taha oma seisukohta öelda. Ajutise kaitse alla võtmine tähendaks aga lammutamise peatamist.

Üle-eelmisel nädalal esitasid Eesti Paeliit, MTÜ Jätkusuutlik Tallinn ja Nõmme Tee Selts muinsuskaitseametile taotluse Sakala kultuurikeskuse ajutise kaitse alla võtmiseks.

Muinsuskaitseameti pressiesindaja Mariette Aavik lubas, et enne ajutise kaitse alla võtmist küsitakse lisaks Tallinna linna seisukohale ka kultuuriministrit nõustava muinsuskaitsenõukogu juures tegutseva arhitektuurimälestiste ekspertnõukogu seisukohta.

Sõltub uuest majast

Ekspertnõukogu liikmetest toetas eelmisel nädalal Sakala keskuse ajutise kaitse alla võtmist neli inimest (Tõnis Padu, Tiit Trummal, Heino Uuetalu ja Leele Välja), kes põhjendasid seda peamiselt vajadusega aeg maha võtta, et selgitada Sakala keskuse tegelik olulisus.

Kolm inimest – Krista Kodres, Juhan Maiste ja Kersti Markus – keeldus oma arvamust välja ütlemast, sest nende sõnul on tegemist kollektiivse otsusega ja nad ei tahtnud enne oma arvamust avaldada. Ekspertnõukogu liige Mart Kalm ütles aga, et tema arvates sõltub Sakala keskuse kaitse alla võtmine kontekstist.

Kaks aastat tagasi otsustas muinsuskaitsenõukogu Kalmi sõnul keskenduda linnahalli kui vaieldamatu meistriteose päästmisele ja Sakala keskust otsustati muinsuskaitse alla mitte võtta. Samuti sõltub palju uue Sakala keskuse arhitektuurist. «Kui mulle oleks öeldud, et Sakala keskuse kohale tuleb Kumu, siis oleksin olnud lammutamisega nõus. Aga olukorras, kus mulle pakutakse üsna ilmetut kasti, siis ma ei võtaks seda maha,» ütles Kalm.

Ekspertnõukogu liikmelt Mart Keskkülalt ei õnnestunud Postimehel kommentaari saada.

Tahab põhjendusi

Tavapärase korra kohaselt läheb ekspertnõukogu otsus edasi muinsuskaitsenõukogule, mis annab kultuuriministrile soovitusi, kas midagi kaitse alla võtta või ei. Muinsuskaitsenõukogu 12 liikmest oli viis eelmisel nädalal kaitse alla võtmise poolt, viis aga ei tahtnud või ei osanud enne ekspertnõukogu seisukohta oma arvamust öelda.

Ka arhitektuurimälestiste ekspertnõukogusse kuuluv Mart Kalm leidis, et lähtuda tuleks kontekstist, ning Jaanus Otsa taandas end otsustamisest, sest tema juhitav ehitusfirma Skanska EMV on seotud uue Sakala keskuse ehitusplaanidega.

Kultuuriminister Raivo Palmaru ütles aga reedel, et kui talle tehakse ettepanek Sakala keskus kaitse alla võtta, siis tahab ta näha selle põhjendust, sest eelnevalt on muinsuskaitsjad keeldunud Sakala keskust kaitse alla võtmast.

Ta juhtis ka tähelepanu vajadusele säilitada muinsuskaitse alla võtmise tõsiseltvõetavus. «Muinsuskaitse on meil väga oluline institutsioon ja selle usaldusväärsust ei tohi päevapoliitikaga kahtluse alla panna,» hoiatas minister, kelle sõnul on lammutamise vastu protesteerimisel tunda lähenevate valimiste hõngu.

Tüli Sakala keskuse ümber

• Sakala keskus on 1985. aastal Raine Karbi projekti järgi valminud poliitharidushoone Tallinna kesklinnas.

• Praegu kuulub see AS Uus Sakalale, kes soovib selle lammutada ja ehitada asemele suure meelelahutuskeskuse.

• Nädal tagasi protesteeris umbes sada inimest Sakala keskuse juures hoone lammutamise vastu, internetis on selle vastu antud üle seitsme tuhande allkirja.

Allikas: PM
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Mait Vaik 20. November, 2006, 16:10:13
Ja Raine Karbist (Sakala arhitekt) on ka kahju.
Ma ei ole küll eriti tähele pannud, aga kas ta ise on üldse selles küsimuses mingit arvamust avaldanud? Mõni aeg tagasi oli TTK-s loeng Linnahalli lammutamise teemal, kus ka Karp tookord sõna võttis ja seal jäi küll selline mulje nagu tal endal oleks suht ükskõik. Muidugi ega tema arvamus eriti kinnisvaraarendajaid ei huvita paraku.

Mis Raivo Puuseppa puutub, siis minuarust üks "kõvemaid" maju on tal kuskil Kadrioru puitmajade rajoonis. Mahuliselt muidu sobiv, aga üleni ilusa läikiva plekiga kaetud. Kusjuures mulle on jäänud mulje, et osade majadega ta nagu meelega tahaks inimestes kutsuda esile negatiivseid emotsioone ja siis kuskil vaikselt irvitada kui keegi jälle oma arvamust avaldab. 

Ma olen sinuga nõus, Raivo Puusepp on nihilist. Eriti peegeldus see Viimsi kiriku projektis mis nägi välja nagu betoonist laut, neljakandiline kobakas, kuid mille ehitamine siiski õnneks tänu koguduse täielikule vastuseisule tema projekti järgi ära jäi.
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: bambiino 20. November, 2006, 21:06:23
kõige hullem stsenaarium oleks see kui lammutamist alustataks suure rutuga,see peatataks ning Sakala keskusest jääks järele tondiloss,kus kodutud ööbimas käivad
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Duusja 20. November, 2006, 21:30:18
Pipart sulle keele peale!
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: bambiino 24. November, 2006, 14:37:43
mis siis uut uudist selles vallas jälle?
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: VILLU 24. November, 2006, 18:50:21
Allaniga selle poolest nõus, et Puusepa tuntumad nn. taiesed (SEB-Ühispanga hoone e. Triikraud, Tartu Kaubamaja, WW Passaa˛, kui mainida vaid väheseid paljudest) on minu meelest Eesti arhitektuuri õudusunenägu. Vabandan siinkohal Puusepa kui loomeinimese ees, aga oma isiklikku arvamust ütlemata jätta ka ei saanud. Usun siiski, et minu arvamus Puusepale korda ei lähe, sest tema kui arhitekti ego on tänapäeva Eesti monumentaalarhitektuuris ilmselt juba üks suurimalt jäädvustatuid. Või kui mitte seda, siis vähemalt arendajale-tellijale meelepärasemalt jäädvustatuid. Uue hoonemonstrumi kavand järgib kahjuks sedasama traditsiooni.

Mis fiilinguid puudutab, siis respekteerin täielikult nende inimeste seisukohti, kellel on Sakalast meeldivad mälestused. Seal majas ongi soliidseid üritusi korraldatud, ja mälestused on alati väga isiklikud, seega väga olulised.
Ära parem raiska ennast ja ära vabanda mingisuguse puusepa ees. Temasugune põle miskit loomeinimene, ta lihtsalt küsis kõige vähem pappi. Sestap talle see töö antigi.
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: bambiino 26. November, 2006, 21:07:38
on mõni auk juba majal seinas+on keegi möödaq käinud?
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Pronto 27. November, 2006, 16:09:56
Karpi kommentaar selle maja kohta oli üsna konkreetne: ta oli ise kah üllatunud, et seda maja seniajani pole maha võetud. Ilmselt ta väga uhke selle hoone üle ei ole.

Üldiselt minu käest küll selle maja kaitseks ühtegi allkirja ei saa. Minu silmis oleks see võrreldav pronkssõduri kaitseks allkirja andmisega.
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: bambiino 28. November, 2006, 19:39:46
Karpi kommentaar selle maja kohta oli üsna konkreetne: ta oli ise kah üllatunud, et seda maja seniajani pole maha võetud. Ilmselt ta väga uhke selle hoone üle ei ole.

Üldiselt minu käest küll selle maja kaitseks ühtegi allkirja ei saa. Minu silmis oleks see võrreldav pronkssõduri kaitseks allkirja andmisega.
leidub oma 100000 inimest vähemalt,kes selle poolt allkirja annaksid
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: VILLU 29. November, 2006, 13:39:14
Karpi kommentaar selle maja kohta oli üsna konkreetne: ta oli ise kah üllatunud, et seda maja seniajani pole maha võetud. Ilmselt ta väga uhke selle hoone üle ei ole.

Üldiselt minu käest küll selle maja kaitseks ühtegi allkirja ei saa. Minu silmis oleks see võrreldav pronkssõduri kaitseks allkirja andmisega.
No kas nüüd just pronkssõdur... aga ilus see maja ei ole nüid küll. Mäletan, kui seda ehitati, siis oli ta igatahes kõikide naerualune. Peeter-Pauli katedraal ja mis ta veel kõik oli.
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Dhenry 29. November, 2006, 15:38:41
mulle meeldis variant, mille Rohke Debelak kuku raadios nädala või kaks tagasi välja pakkus. Nimelt võiks Sakala keskuse korralikult maani maha lammutada...ja siis täpselt endise koopia peale ehitada. Nii jäävad rahule need, kes lammutamist pooldavad kui ka need, kes praegust maja hindavad. :)
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: bambiino 30. November, 2006, 12:26:17
no eestlased on ikka kilplased olnud,nii et ei imestaks paidest mingi 20 km kaugusel on kilplala,sellise nimega teemapark
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Pronto 01. Detsember, 2006, 14:09:00
Ma mäletan kuidas mingi mutt seal kriiskas, et ei lõhu seda midagi, see on piirkonna kõige ilusam maja. Seepeal küsiti, et kas ka ilusam kui Estonia või Eesti Panga maja?

Muide, pärastsõjaaegsele nõukogude arhitektuurile on omane nn templitemaatika. Stalinile personaalselt läks see väga südamesse ja ka tema järeltulijad ei pidanud vajalikuks seda liini muuta. Karp sai sellest suurepäraselt aru ja tõnu sellele ta valitigi nn õukonnaarhitektiks, kellele anti tolle aja kõik suuremad ehitised. Selles mõttes maja kutsumine Karla katedraaliks omas rohkem kui ühte tähendust -- isikukultuse üks eesmärke oligi juhi muutmine religioosseks objektiks.
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: bambiino 08. Detsember, 2006, 22:53:04
hakati lammutama...
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: t6ru 05. Märts, 2007, 19:03:44
 :'(
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Level 07. Märts, 2007, 14:20:15
Teema lukku. :P
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: t6ru 07. Märts, 2007, 21:00:00
Teema lukku. :P

väga kuri. aga jah, ega 1on1 seda üles enam ehitada ei saa. ajalugu peksti juba puruks ..
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Pronto 19. Märts, 2007, 13:53:00
Mitte ajalugu ei pekstud puruks, vaid tehtud viga parandati. See maja (ja välisministeerium) oli lõpuks kogu ümbruskonda hõlmava planeeritud valitsuskompleksi üks osa. See, et ta ehitati otse Estonia vastu oli rahva üle irvitamine ja suure tõenäosusega kui võim poleks vahetunud oleks hoopis Estonia maha lõhutud ja Karp oleks sinna oma järgmise templi püsti saanud lükata. Õnneks ajalugu parandas ennast ja saatuse tahte läbi parandati ka üks kommarite poolt püsti lükatud solvangutest.

Ma mäletan kui seda ehitati, siis ei suutnud sellest majast ükski eestlane sülitamata mööda minna ja hingepõhjas loota, et see kommunismi tempel mingil hetkel variseb. Uus põlvkond paraku paistab eelmise mured unustanud olevat -- nende jaoks on kogu eelnev nõmedus mingite vanainimeste seniilne sonimine.
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: t6ru 19. Märts, 2007, 14:52:03
Teema oli juba enne selle alustamist lukus. Sakalal lasti juba ammu olla, see ei paistnud eriti silma. Marsapeatused selle ees olid märksa olulisemad kui Sakala, millest keegi halligi ei teadnud/ei tahtnudki teada. Kui just mõned mustad teod tegemist ei vajanud või loodus ei kutsunud ..
Asi ei ole kommunismis ja selle reziimi sümbolites (mida veel kõik kohad täis on) vaid raha vs. vaim küsimuses. Ja ajalugu õpetab. Kui kõik maha lõhkuda/salatada/unustada, siis mineviku vead korduvad veel eriti kiirelt ja võikalt. Eks uus võim nüüd kehtestab end (kuigi ma ei näe, mis ta eelmisest nüüd nii väga erinevaks teeb) püstitades oma templi kunagise vana usu ja tõe templi varemetele. Nii on see alati olnud ..
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Pronto 20. Märts, 2007, 10:13:57
Asi ei ole kommunismis ja selle reziimi sümbolites (mida veel kõik kohad täis on) vaid raha vs. vaim küsimuses.
"Asi" ei ole loomulikult oluline nende jaoks kes seda aega ei mäleta. Mul on nende meestega, kes selle maja enda jaoks püsti lükkasid mõned isiklikud asjad klaarida vanast ajast.
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: t6ru 20. Märts, 2007, 12:28:12
nono. milles küssa? särgid maha ja rusikad püsti! arved klaarikas ja kulmud rulli!
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: oopiumiingel 25. Märts, 2007, 06:02:22
Asi ei ole kommunismis ja selle reziimi sümbolites (mida veel kõik kohad täis on) vaid raha vs. vaim küsimuses.
"Asi" ei ole loomulikult oluline nende jaoks kes seda aega ei mäleta. Mul on nende meestega, kes selle maja enda jaoks püsti lükkasid mõned isiklikud asjad klaarida vanast ajast.

"asi" on isiklik seega.? omavahelised probleemid sakala loojatega on pannud sind ka nende loomingut vihkama.? igal juhul misiganes põhjustel sa oled vastuargumendid sakalale leidnud, on need tõsiseltvõetavad. nõustun. tegelikult pohhui sest majast. lihtsalt hunnik telliskive süstemaatiliselt üksteise otsa topitud. kah asi. kes siin rääkis et teda sümpatiseerib maja sisemus siis mitte ümbritsev ei loo häid tundeid ega mälestusi vaid inimesed ise
t6ru sa oled nii piiratud mõtlemisega
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: t6ru 25. Märts, 2007, 13:32:18
mina leian ka, et süsteemne hävitustöö võõra kallal, kõige omanäolise mahalammutamine ja pime viha on avatud silmaringi ja tolerantsi näitajad.

oopiumiingel sa oled nii avatud mõtlemisega.
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Pronto 22. Detsember, 2010, 21:00:35
Uus Sakala on püsti, juba mõnda aega. Seevasti ERKI hoonet pole enam ja ka Peda majade kallal möllab praegult kopp. Nende paari aasta jooksul on Tallinnas luitunud-halli süngust vähemaks jäänud, lisandunud on värvi ja õhulisust. Kuidas nüüd, tagantjärele, kogu see poleemika tundub?
Title: Re: Sakala keskuse lammutamise vastu
Post by: Mait Vaik 22. Detsember, 2010, 23:46:46
Uus Sakala on püsti, juba mõnda aega. Seevasti ERKI hoonet pole enam ja ka Peda majade kallal möllab praegult kopp. Nende paari aasta jooksul on Tallinnas luitunud-halli süngust vähemaks jäänud, lisandunud on värvi ja õhulisust. Kuidas nüüd, tagantjärele, kogu see poleemika tundub?

Sakal keskus oli iroonia tipp... See tore Solaris on lihtsalt odav s